538677-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av avloppsreningsverk Kattastrand
Referensnummer: UH-2020-124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösand Energi & Miljö AB (HEMAB) inbjuder Er att lämna anbud för att ingå i ett samarbetsavtal genom partnering för utförande av ”Ombyggnation avloppsreningsverk Kattastrand”. Avloppsreningsverket Kattastrands verksamhetsområde är Härnösands tätort, Byåker och mellanliggande bebyggelse. Områdets bebyggelse är mycket varierande, från tät stadsbebyggelse till landsbygd i områdets utkanter. Avloppsreningsverket är sedan år 1965 beläget vid industriområdet Kattastrand och är dimensionerat för en genomsnittlig belastning på 26 000 personer. Upphandlingen syftar till att byggherren tillsammans med utvalda partners ska skapa en strukturerad samarbetsform där byggherren, projektörer och entreprenörer genom förtroendefullt samarbete löser en komplex ombyggnation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen