538906-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Finansiella konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Exportkonsult
Referensnummer: 3.5.11-10408/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79412000 Finansiella konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende konsult inom exportfrämjande arbete. Arbetet gäller exportfrämjande- och marknadstillträdesarbete. Arbetsuppgifterna består av besvarande av frågeformulär från tredjeland samt planering och deltagande vid anläggningsinspektion.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Livsmedelskedjan och exportenheten verkar för en lönsam, hållbar och ökande livsmedelsproduktion inom ramen för livsmedelsstrategin. En del i arbetet med livsmedelsstrategin är att utveckla exportgodkännanden för svenska livsmedel och jordbruksvaror. Enheten arbetar bl.a. med bilaterala förhandlingar där vi besvarar frågeformulär, tar fram avtal och intyg för export till länder utanför EU och vi drar också stor nytta av EU medlemskapet i vårt dagliga arbete. Vi deltar i rådsarbetsgrupper som rör export och arbetar löpande med frågor som rör Världshandelsorganisationens (WTO:s) SPS avtal. Vi arbetar både med egna ärenden för jordbruksvaror och tillsammans med Livsmedelsverket kring exportärenden som rör livsmedel.
En del i processen kring nya marknadstillträden är mottagande av inspektionsbesök från utländska delegationer. Det kan handla om studiebesök för att delegationen ska bekanta sig med det svenska livsmedelssystemet eller specifika anläggningsinspektioner inför öppnande av export från dessa anläggningar.
I det exportfrämjande arbetet ingår samverkan med bl.a. branschföreningar, företag, andra myndigheter, regeringskansliet (LI-departementet och Utrikesdepartementet), ambassader samt relevanta aktörer inom EU:s institutioner. Arbetet innebär många olika kontaktytor, både nationellt och internationellt.
I det exportfrämjande teamet på Livsmedelskedjan och exportenheten jobbar en samordnare och fem exporthandläggare.
Uppdraget
Det exportfrämjande arbetet kan bitvis vara intensivt med korta deadlines. Som exportkonsult blir din roll att bistå teamet vid arbetsanhopning. Arbetet innebär att tillsammans med exporthandläggarna besvara frågeformulär, ta emot utländska delegationer eller annat inom det exportfrämjande området.
Omfattning, inställelsetid och resa
Uppdraget avropas vid behov och Jordbruksverket garanterar ingen minimikvantitet. Detta uppdrag bedöms ha en omfattning av minst 25 % av en årsarbetstid. Inställelsetiden för ett första planeringsmöte vid uppkommen arbetsanhopning ska vara maximalt 5 arbetsdagar.
Konsulten ska kunna resa i tjänsten.