Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Köp i butik
Referensnummer: KS 2019/0137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tillgodose kommunens behov av kompletteringsköp av livsmedel i konsumentförpackning, pedagogiska köp av livsmedel i fysisk butik samt köp till brukare.
Upphandlingens uppskattade värde 14 000 000 SEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03222111 Bananer, 15244100 Kaviar, 15500000 Mejeriprodukter, 15613300 Flingor, 15811000 Brödprodukter, 15831000 Socker, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15871230 Tomatketchup
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen