Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: LD18/01109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser köp av livsmedel inkl. leveranser till Landstinget Dalarnas olika enheter och avser: djupfrysta varor, kolonial och bryggeri, färskt kött, chark och pålägg, mejeri och ost mm, färska ekologiska ägg samt kaffe.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 Djupfryst
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser 6 olika varugrupper inom livsmedel. varugrupp 1-Djupfryst, 2-Kolonial, 3-färskt kött, chark o pålägg, 4-Mejeri ost mm, 5-färska ägg och 6 Kaffe
Del nr: 2 - Kolonialvaror
Ytterligare CPV-kod(er) 15250000 Fisk och skaldjur, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15980000 Alkoholfria drycker
Del nr: 3 - Färskt kött, chark och pålägg
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Del nr: 4 - Mejeri, ost mm.
Ytterligare CPV-kod(er) 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15540000 Ostprodukter
Del nr: 5 - Färska ägg
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg
Del nr: 6 - Kaffe
Ytterligare CPV-kod(er) 15861000 Kaffe