Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av apparater för synfältsanalyser, synfältsperimetrar
Referensnummer: RS 2019-04498
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling för Synfältsperimetrar som gäller under 4 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende. Datorstyrd perimeter som mäter patienternas synfält, undersökningen ligger till grund för diagnostiken inom bl.a. glaukomsjukvård samt andra diagnosgrupper t.ex. neurologiska sjukdomar och sjukdomar vid synnerven. Synfältsundersökningar är en förutsättning för att kunna bedöma sjukdomsprogress.