Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stations-, uniforms- och funktionskläder till Räddningstjänsterna i Gävleborgs Län
Referensnummer: 7306
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Stations-, uniforms- och funktionskläder (ej larmställ) till Gästrike räddningstjänst, Hälsinglands kommunalförbund, Norrhälsinge Räddningstjänst samt Räddningstjänsten i Ljusdal kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18410000 Specialkläder, 18412000 Sportkläder, 35811100 Branduniformer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen