539293-2022 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av pannsand
Referensnummer: 2022-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Övik Energi AB upphandlar ramavtal för leverans av pannsand till Hörneborgsverket.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter, 14211000 Sand
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar hämtning, transport och leverans av pannsand till Hörneborgsverket.
Volymen är 40-80 ton per vecka uppdelat på två till tre leveranser. Sanden är natursand (fluidbäddsand) fri från jord och humus.
Ytterligare information återfinns i upphandlingsdokumenten.