539295-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Reparation och underhåll av tak
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Takrengöring 2020
Referensnummer: GNU 2020/125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261900 Reparation och underhåll av tak
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende takrengöring för Gagnef kommun, Falu kommun, Hedemora kommun, Ludvika kommun samt bolagen Gagnefbostäder, Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter, Lufab, LudvikaHem AB, Brunnsvik, Tryggheten och Ludvika Kommunfastigheter AB. Takrengöring kan vara antingen rengöring + kemikaliebehandling eller enbart kemikaliebehandling. Städning/rengöring av hängrännor, stuprör samt markdelar intill fasaden ska också göras inom entreprenaden. Rengöring av hängrännor ska även kunna avropas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde Falu kommun + Lufab
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261900 Reparation och underhåll av tak, 45261920 Takunderhåll, 45452000 Utvändig rengöring av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde Hedemora kommun + kommunala bolag
Del nr: 2
Delområde Gagnef kommun + Gagnefbostäder
Del nr: 3
Delområde Ludvika kommun + kommunala bolag
Del nr: 4