2. Förfarande
Förfarande
Titel: Norra Väsjön etapp A, Fräkenvägen gatu- och VA-entreprenad
Beskrivning: Kommunen ansvarar för utbyggnaden av allmän platsmark som omfattar gator, gång- och cykelvägar, trädplantering och en lekpark. SEOM anlägger kommunalt VA, elnät, opto och fjärrvärme i området. Grundförstärkning med KC-pelare krävs i centrala delar av området, dessutom krävs bergschakt i öster och väster i området vidare anläggs ny och bredare gata där befintlig gata är dragen. Garantiskötsel av växter under två år ingår i entreprenaden.
Intern identifierare: SK2023-0496
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45236000 Markanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Norra Väsjön etapp A, Fräkenvägen gatu- och VA-entreprenad