539346-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Managementtjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementkonsulter
Referensnummer: 22/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser managemenkonsulttjänster för verksamhetsutveckling, affärsutveckling, styrning, utredning och ledning.
Avtalstiden är planerad till två (2) år med möjlighet för Öresundskraft att förlänga avtalet i upp till sex (6) år, vid ett eller flera tillfällen. Planerad avtalsstart är 2023-02-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Definition av Managementkonsulter Managementkonsulter arbetar på ledningens uppdrag med tillfälliga, ofta företagsövergripande problemställningar och strategiskt viktiga frågeställningar. Managementkonsulter arbetar med att uppnå förbättringar i organisationer och dess olika processer. Målet är att uppnå maximal affärsnytta eller motsvarande effektiviseringar hos uppdragsgivaren. En viktig del av managementkonsultens uppdrag är att ge objektiv och oberoende rådgivning där uppdragsgivarens bästa står i fokus.
Managementkonsulter är inte operativt ansvariga i uppdragsgivarens verksamhet, fattar inte operativa beslut och driver inte uppdragsgivarens verksamhet.
Uppskattad volymFöregående år var volymen ca 5 mnkr. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.Öresundskraft lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 60 mnkr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen äger Öresundskraft rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande, eller till den tidpunkt som Öresundskraft anger. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Planerad avtalstidAvtalstiden är planerad till två (2) år med möjlighet för Öresundskraft att förlänga avtalet i upp till sex (6) år, vid ett eller flera tillfällen. Planerad avtalsstart är 2023-02-01.