539381-2022 - ResultatSverige-Göteborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Infrastrukturtjänster
Referensnummer: 20-0092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av IT-Infrastrukturtjänster till två Delområden för Göteborg Energis koncern. Upphandlingen är indelad i två Delområden.
Uppdraget för båda Delområden är tillhandahållande av kvalitetssäkrade, marknadsmässiga och moderna IT-Infrastrukturtjänster som ger verksamheten och kunderna en kontinuerligt positiv upplevelse av IT-stödet och som uppfyller GE-koncernens behov över tid.
Delområde A: Plattforms- och infrastrukturtjänster.
Delområde B: Särskilt skyddsvärda plattforms- och infrastrukturtjänster.
Varje Delområde avser ett Helhetsansvar som Leverantör i ett strategiskt partnerskap med Göteborg Energi. Det finns behov av samverkan mellan de två Delområdena.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser leverans av IT-Infrastrukturtjänster till två Delområden.