539533-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift 2023, område Mindre
Referensnummer: 23.3-5890-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbudsansökan i upphandlingen av ramavtal IT-drift, område Mindre.
Upphandlingen omfattar IT-tjänster inom följande sju tjänsteblock:
1. Datacentertjänster
2. Publika molntjänster
3. Nätverk och kommunikation
4. Hårdvara som tjänst
5. Applikationsåtagande
6. Säkerhetstjänster
7. Service Desk
Upphandling av IT-drift genomförs som två separata upphandlingar, IT-drift område Mindre och IT-drift område Större, där ramavtal för område Mindre ska användas av Avropsberättigade som har upp till 200 anställda medan ramavtal för område Större ska användas av Avropsberättigade som har fler än 200 anställda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72315000 Hantering av datanät och stödtjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen