539575-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Medicinsk bildbehandling
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kökortning av datortomografi- och magnetkameraundersökningar
Referensnummer: IN-IN21-0370
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85150000 Medicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Region Sörmland och Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för datortomografiundersökningar (DT-undersökningar) och magnetkameraundersökningar (MR-undersökningar) i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionernas egen verksamhet.
Köparen kommer att teckna avtal med max två (2) leverantörer. Köparen kommer avropa i första hand den leverantör som genererar lägst totalkostnad.
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, IN-IN21-0039 avseende Region Sörmland som löper ut 2021-09-30 samt IN-IN20-0481 avseende Region Västmanland som löper ut 2021-12-31. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym
Takvolym för Region Västmanland uppgår till:
DT-undersökningar: 10 000 undersökningar
MR-undersökningar: 4 000 undersökningar
Takvolym för Region Sörmland uppgår till:
DT-undersökningar: 27 400 undersökningar
MR-undersökningar: 30 370 undersökningar Om, och i så fall när, Köparen har gjort avrop motsvarande takvolymen upphör ramavtalet att gälla. Köparen meddelar Leverantörens kontaktperson när takvolymen är uppnådd, eller på väg att uppnås, så snart Köparen noterat detta.