539630-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Laholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Grossist
Referensnummer: KS 2020-359
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholms och Hylte kommuner (benämns UM i detta dokument) inbjuder er att inkomma med anbud avseende livsmedel inom grossistsortimentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Aktuella avropande enheter, se Bilaga 4 Leveransförteckning.
Omfattning
Ramavtal livsmedel omfattar varuområdena djupfryst, färskvaror/kylvaror, kolonial/specerier och nutrition. Avtalet omfattar också ordermottagning, leverans och fakturering av avtalade varor.
Det finns angränsande ramavtal för livsmedel och ett visst parallellt sortiment kan förekomma inom de varugrupper som upphandlingen omfattar.
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik, 2019. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är Laholm 11,1 MSEK/år, Hylte 6,1 MSEK/år.
Avgränsning
UM förbehåller sig rätten att vid högst fyra serveringar om året göra undantag från detta avtal och köpa produkter från lokala producenter, exempelvis för temadagar, utbildningssyfte, etc.