539635-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjärtklaffar och annuloplastikringar
Referensnummer: UC-2023-151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland avser att upphandla mekaniska och biologiska hjärtklaffar samt annuloplastikringar för verksamheten vid Thorax-kärlkliniken, Universitetssjukhuset i Linköping.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden enligt nedan tabell:
Anbudsområde nr
Anbudsområde benämning
Tilldelning av antal leverantörer
Anbudsområde 1
Mekanisk aortaklaff
2
Anbudsområde 2
Mekanisk mitralisklaff
Anbudsområde 3
Mekanisk Compositegraft
Anbudsområde 4
Biologisk Compositegraft
Anbudsområde 5
Biologisk stentad aortaklaff
Anbudsområde 6
Biologisk stentad mitralisklaff
Anbudsområde 7
Mitralisring
3
Anbudsområde 8
Tricuspidalisring
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 8Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbudsområde 1 Mekanisk aortaklaff
Anbudsområde 2 Mekanisk mitralisklaff
Anbudsområde 3 Mekanisk Compositegraft
Anbudsområde 4 Biologisk Compositegraft
Anbudsområde 5 Biologisk stentad aortaklaff
Anbudsområde 6 Biologisk stentad mitralisklaff
Anbudsområde 7 Mitralisring
Anbudsområde 8 Tricuspidalisring
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 Mekanisk aortaklaff
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33182220 Hjärtklaffar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser mekaniska och biologiska hjärtklaffar samt annuloplastikringar, för verksamheten vid Thorax-kärlkliniken, Universitetssjukhuset i Linköping.
Del nr: Anbudsområde 2 Mekanisk mitralisklaff
Del nr: Anbudsområde 3 Mekanisk Compositegraft
Del nr: Anbudsområde 4 Biologisk Compositegraft
Del nr: Anbudsområde 5 Biologisk stentad aortaklaff
Del nr: Anbudsområde 6 Biologisk stentad mitralisklaff
Del nr: Anbudsområde 7 Mitralisring
Del nr: Anbudsområde 8 Tricuspidalisring