2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsannonsering entreprenad nybyggnation Bygg- och anläggningsgymnasium på Kristinehed
Beskrivning: Halmstads kommun kommer under hösten 2024 att upphandla entreprenör för nybyggnad av bygg- och anläggningsgymnasium på Kristinehed (Del av Vallås 1:1 m.fl) . Projektet omfattar nybyggnad av praktiskt gymnasium med inriktning bygg- och anläggning. Skolans som skall rymma 390 elevplatser kommer innehålla lokaler både för teoretiska och praktiska ämnen. Skolan kommer även innehålla idrottshall och tillagningskök för 1000 portioner. Nybyggnaden motsvarar ca 8 000 kvm BTA skola. Entreprenadform är totalentreprenad i samverkan i enlighet med ABT06. Fas 1 är tänkt att starta direkt efter upphandling (preliminärt november 2024). Gymnasiet skall stå klart maj 2027.
Intern identifierare: TKFN 2024/00678
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader