539685-2019 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Bokbussar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bokbil
Referensnummer: 19/135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144760 Bokbussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp en ny mindre bokbil till Kultur- och Fritids verksamhet.
Beskrivning av verksamheten
Den mobila biblioteksverksamheten består idag av två fordon, en stor bokbuss samt en mindre bokbil. Bokbilen utgör en del i bibliotekets service till äldre. Målet med upphandlingen är att ersätta nuvarande Bokbil som är från 2008.
Bokbilen består utöver förarutrymmet av biblioteksdel med hyllor och fack för böcker och annan media, samt expeditionsdisk med tillhörande förvarings- och avlastningsytor. Dagens Bokbil har en totalvikt på 5500 kg och är 7,7 meter lång och har idag ett lastbehov på ca 1000 kg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings kommun handlar upp en mindre bokbuss som vi kallar Bokbil.
Omfattning
Bokbilen består utöver förarutrymmet av biblioteksdel med hyllor och fack för böcker och annan media, samt expeditionsdisk med tillhörande förvarings- och avlastningsytor. Dagens Bokbil har en totalvikt på 5500 kg och är 7,7 meter lång och har idag ett lastbehov på ca 1000 kg. Bilen står nattetid parkerad i uppvärmt garage med möjlighet att ladda batterierna.
Fordonet fungerar som publikt utrymme för främst äldre och funktionshindrade. Därför är främsta kravet att fordonet har ett lågt insteg samt ett plant golv utan utskjutande hinder. Besökare med rullator och rullstol ska enkelt kunna ta sig in i och ur fordonet via en ramp på höger sida. Golvytan ska utformas så att manövreringen av dessa hjälpmedel underlättas. Chassit ska vara lågbyggt och ha luftfjädring som gör det möjligt att höja och sänka efter behov.
Bokbilen trafikerar fyra dagar i veckan under för- och eftermiddagar såväl sommar som vinter. Körsträckan är ca 600 mil per år. Fordonet står i regel stilla 20-30 minuter vid varje hållplats och mellan hållplatserna körs bilen ca 10-15 minuter. Bokbilen använder bibliotekssystemet Mikromarc och är uppkopplad med mobilt bredband. Hållplatserna finns i huvudsak inom tätort och delas grovt in i:
Hållplatser för allmänheten
Äldreboenden
Träffpunkter/dagvård
Trygghetsboende
Anbud lämnas på komplett mindre bokbil.