2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT drift Energimyndigheten
Beskrivning: IT drift för Energimyndigheten. Syftet med den efterfrågade upphandlingen av IT-driften är att upphandla funktioner i form av tjänsteleveranser i samma utsträckning som idag. Nuvarande leverantör levererar Service desk, arbetsplats som tjänst (inklusive hårdvaruförsörjning och licens management), server – och databas management, lagring och backup, nätverk (WAN, Lan och WIFI) som tjänst, IT och informationssäkerhets krav, utskrift och skrivare samt konferensrum som tjänst.
Intern identifierare: 2024-1232
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: IT-drift Energimyndigheten
Beskrivning: Se upphandlingsunderlag
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kvalificeringskrav
Beskrivning: Se Upphandlingsunderlag