539893-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Söderholmen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Söderholmen
Beskrivning: Objektet är beläget i stadsdelen Vårberg och omfattar delar av Vårbergsvägen, hela Söderholmsgränd samt parkmarken väster om Vårbergsvägen ner till Johannesdalsbadet. Entreprenaden innefattar följande: Infrastruktur för ny bebyggelse längs Vårbergsvägen och Söderholmsgränd. Rivning av två gångtunnlar i Vårbergsvägen och Söderholmsgränd. Omläggning och nyförläggning av ledningar i Vårbergsvägen, Söderholmsgränd och parkmark väster om Vårbergsvägen. Konstruktionsarbete med byte av tätskikt, kantbalkar och räcken på bro i Vårbergsvägen. Nya parkvägar i parkmark. Arbete med dagvattenhantering i parkmark. Förberedelse för ny elnätstation i parkmark. Förberedelse för två konstverk i parkmark. Trappor, möblering och utegym i parkmark. Två tillfälliga vägar, varav en med en ny tillfällig busshållplats En ny busshållplats.
Intern identifierare: E2023-05044
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Söderholmen