Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ögonmikroskop för ögonkirurgi
Referensnummer: HSN/1207/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen upphandlar ett takhängt ögonoperationsmikroskop inklusive HD kamera och bild/videodokumentationssystem anpassade till operationssal på Östersunds sjukhus. Anbudsgivaren ansvarar för installationen som ska ingå i anbudspriset. Option under 48 månader på ytterligare ett (1) mikroskop önskas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ett takhängt ögonoperationsmikroskop inklusive HD kamera och bild/videodokumentationssystem anpassade till operationssal på Östersunds sjukhus.