540079-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation och multimedia
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inlästa läromedel
Referensnummer: KS19.913
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212500 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation och multimedia
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun inbjuder till anbudsgivning avseende abonnemang på en webbaserad tjänst och en app som på ett enkelt sätt ger barn, elever och lärare tillgång till inlästa ljudböcker och läromedel som är anpassade till de digitala verktyg som tillhandahålls för barn, elever och pedagoger i Lerums kommun.
Tjänstens omfattning avser ca 10 000 elevkonton samt ett mindre antal tillhörande administrativa konton. De administrativa kontona ska tillhandahållas utan kostnad. Lerums Kommun garanterar dock inte några volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22111000 Skolböcker, 32353000 Ljudinspelningar, 48190000 Programvara för undervisning, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
I förskoleklass, grundskola, grundsärskola, gymnasieskola och gymnasiesärskola finns ett stort behov av på förhand inlästa läromedel respektive skönlitteratur som eleven kan lyssna på och använda i sin lärprocess.
I och med att antalet elever med annat modersmål än svenska har ökat ställs ökade krav på skolan att kunna inkludera alla elever. Genom att tillhandahålla inläst material är det Lerums Kommuns målsättning att de elever som av olika skäl, oberoende av skolform, behöver eller föredrar att lyssna för att ta till sig text istället för/i kombination med att läsa får bättre förutsättningar för lärande och uppfyllelse enligt läroplanen.
Lerums Kommun avser att skapa en enhetlig hantering av inlästa böcker, genom att upphandla en tjänst genom vilken samtliga elever får personlig åtkomst till ett varierat utbud av inlästa läroböcker och skönlitteratur genom en webbtjänst som är tillgänglig för eleven i skolan, i hemmet eller på annan plats med internetuppkoppling.
Läromedlen ska vara relevanta enligt läroplanen för svensk grundskola, grundsärskola, gymnasieskola och gymnasiesärskola.