540132-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Strategi- och kommunikationsbyrå 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStrategi- och kommunikationsbyrå 2024
BeskrivningUpphandlingen avser att teckna ett ramavtal med en avtalstid på två (2) år med möjlighet till förlängning med en maximal avtalstid på fyra (4) år. Syftet med upphandlingen är att avropa strategi- och kommunikationstjänster på ett enkelt och effektivt sätt, för att generera tids- och kostnadsbesparingar. Visit Sweden är svenska statens marknadsföringsbolag med uppdrag att marknadsföra destinationen Sverige genom effektiva kommunikationskanaler för att öka landets attraktionskraft och bidra till turismkonsumtion, exportintäkter och sysselsättning. Visit Sweden arbetar tillsammans med svenska turismbranschen för att effektivt nå de mest eftertraktade målgrupperna för långsiktigt hållbar turism. Visit Sweden är baserat i Stockholm med lokal representation på flera utlandsmarknader. De övergripande målen för de avropade tjänsterna kommer vara att: Proaktivt stödja med kreativa och effektiva strategiska samt operativa kommunikationstjänster till Visit Sweden med målet att öka kännedom och kunskap om Sverige som destination såväl genom B2C- som B2B-kanaler. Sverige som destination innefattar en fantastisk flora av upplevelser där vår livsstil och progressiva position i världen sticker ut. Vi har en väl grundad varumärkesplattform, kommunikationsplattform och en röd tråd för vår kommunikation (kommunikationskoncept). Vi behöver ständigt utvecklas men vi kommer inte i nära framtid skapa nytt när det kommer till kommunikationskoncept eller varumärkesplattform. Dvs. det kommer inte ske någon ändring av vårt varumärkeslöfte We are shaping the new era of purposeful travel – Tillsammans mot ett mer medvetet resande eller kommunikationskonceptet a Destination of a different nature. Tillsammans med vår byrå vill vi fortsätta att utmana konventionerna för destinationsmarknadsföring med en distinkt inramning för att stärka destinationen Sverige på lång och kortare sikt med mål att skapa rätt effekter.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100059:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring