540163-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Luftvärnsrobotar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI VSHORAD or SHORAD Systems
Referensnummer: 23FMVU10258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35622700 Luftvärnsrobotar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets Materielverk (FMV) har fått i uppdrag av Försvarsmakten att uppgradera Amfibiebataljonerna med lämpliga Man-Portable Air Defense (VSHORAD) och/eller Short-Range Air Defence (SHORAD) system för att skydda kustområdena och säkerställa säkerheten av maritima tillgångar.
Denna begäran om information (RFI) fungerar som ett första steg i vår förvärvsprocess för att samla in relevant information och insikter från branschledande företag angående deras VSHORAD- och SHORAD-system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen