See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Driftentreprenad Vård- och omsorgsboende Hemstranden / Kotiranta
Beskrivning: Upphandlingen omfattar drift av Hemstrandens vård- och omsorgsboende. Boendet omfattar 80 särskilda boendelägenheter, varav möjlighet till parboende finns i 8 av lägenheterna. Dessutom finns det möjlighet till medboende i form av ett anslutande rum i en lägenhet per avdelning. Verksamheten har drivits i egen regi från och med februari 2023, då boendet av inflyttningsklar
Intern identifierare: SN-2025/00027
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs som enligt 19 kap LOU i enlighet med (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Tjänsten som upphandlas är listad i Bilaga 2 till LOU (CPV-kod 85311100-3 ”Äldreomsorg”). Bestämmelserna i 19 kapitlet LOU ger upphandlande myndigheter stor frihet att utforma upphandlingsprocessen. Sammanfattning: Upphandlingprocessen kommer att består av en anbudsansökningsfas (kvalificering), följt av en förhandlingsfas och ett slutanbudsfas. Se punkten 1.4 i förfrågningsunderlaget.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311100 Äldreomsorg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000