540283-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Tobak, tobaksvaror och tillbehör
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tobaksvaror
Referensnummer: 0532/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15990000 Tobak, tobaksvaror och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad, Social resursförvaltning upphandlar ett ramavtal för inköp av tobaksvaror t ex cigaretter, löstobak och snus.
Två boenden inom Social resursförvaltning bedriver kioskverksamhet som bl a säljer tobaksvaror. Verksamheten har behov av att köpa in tobaksvaror för försäljning.