540328-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-konsultmäklare
Referensnummer: UPP 2023-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Pensionsmyndigheten har för avsikt att teckna fyrårigt ramavtal med en IT-konsultmäklare.  Den anbudsgivare som Pensionsmyndigheten kommer att teckna avtal med ska inom nedanstående kompetensområden:
·       Kompetensområde 1 - Användbarhet
·       Kompetensområde 2 - Arkitektur
·       Kompetensområde 3 - Säkerhet
·       Kompetensområde 4 - Ledning & Styrning
·       Kompetensområde 5 - Systemutveckling
·       Kompetensområde 6 - Test
·       Kompetensområde 7 - Verksamhetsutveckling & Krav
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antal konsulter avropade via nuvarande IT-konsultmäklare har varit mellan 70 och 120 vid varje givet tillfälle. I genomsnitt gjordes ca 100 avrop per år under det nuvarande ramavtalets löptid.