540329-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kamerasystem
Referensnummer: K 2020-8078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset avser genomföra ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med 6 kap. 14 § 1 st. 2-3 p. Lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
Karolinska Universitetssjukhuset har med detta avsikt att ingå avtal med Canfield Scientific Europe, BV. avseende kamerasystemet ”Canfield Vectra WB-360 M imaging system”.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset är i behov av ett kamerasystem som fångar upp hela kroppens hud i standardiserat ljus och vinklar, i en förstoring som gör att vi kan dokumentera även de minsta strukturerna, till exempel strukturen av en mol. Vectra-systemet innehåller 92 högupplösningskameror som samtidigt dokumenterar patienten från många olika vinklar och därefter framställer en 3D modell av kroppen med millimeterprecision.