540333-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vänersborg: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urologiskt implantat vid inkontinens
Referensnummer: RS 2020-05941
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Urologiskt implantat vid behandling av partiell och total urininkontinens. Förhandlat förfarande gäller då endast en leverantör motsvarar uppställda funktions och skakrav. VGR iakttar frivillig avtalsspärr i 10 dagar. Avtal avser ramavtal på fyra år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Urologiskt implantat vid behandling av partiell och total urininkontinens. Förhandlat förfarande gäller då endast en leverantör motsvarar uppställda funktions och skakrav. VGR iakttar frivillig avtalsspärr i 10 dagar.
Funktionskrav och skakrav
• Antibiotika impregnerat implantat
• Enda artificella sphinktern på marknaden som går att implantera på både kvinnor och män
• Stor variation av cuff storlekar – 3,5 cm – 11 cm
• Variation av tryckballong 51-60 cm H2O, 61-70 cm H2O, 71-80 cm H2O
• Tre delat implantat – innebär att det går att byta ut en del utan att det påverkar övriga delar
• Golden standard för inkontinensoperation enligt EAU guidelines
• Omfattande vetenskaplig dokumentation (peer reviewed)
• Erbjuder omfattande träningsprogram