540334-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Broby: Programvara och informationssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kostdatasystem
Referensnummer: KS 2020/02879
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Östra Göinge kommun har ett avtal med Mashie FoodTech Solution AB, nedan kallad Mashie, avseende kostdatasystemet Aivo. Systemet har nått end of life och kommer därmed inte längre att underhållas. Detta gör att Östra Göinge kommun är i behov av att teckna ett nytt avtal avseende ett verksamhetssystem för storkök. Kostdatasystemet ska hantera kommunens köks- och restaurangverksamhets kostplanering. Kostdatasystemet ska ge användaren möjlighet att på ett effektivt sätt planera näringsriktiga matsedlar samtidigt som Östra Göinge kommun ska kunna ha full kontroll på ekonomin.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 72212451 Programvaruutvecklingstjänster för affärsresursplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen