540402-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Översättartjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättningstjänster
Referensnummer: C 2020-0834
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Upphandlingen omfattar översättningstjänster och språkgranskning av texter till och från svenska och engelska. Målet med upphandlingen är att teckna avtal med leverantörer som erbjuder kvalitativa anpassade översättningstjänster till Chalmers, som är lyhörda för unika behov och som kan genomföra tjänsterna enligt Chalmers kvalitetskrav.
Tjänsterna kan komma att användas inom alla delar av Chalmers verksamhet vilket innebär att behovet är brett men även nischat inom de olika delområdena.
Upphandlingen består av följande delar:
Delområde 1: Texter av allmän karaktär och texter om vetenskap för målgrupper utanför de specifika ämnesområdena
Delområde 2: Juridiska texter och verksamhetsdokument
Priset för efterfrågade tjänsten är på förhand fast satt av Chalmers. Det innebär att de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden utses genom att anbudsgivarna konkurrerar om att erbjuda den bästa kvaliteten till det av Chalmers angivna fasta priset.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen