Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för utplanteringsväxter
Referensnummer: KYF 2022/1220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03117000 Växter för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads kyrkogårdsförvaltning avser ingå avtal med en leverantör för utplanteringsväxter dvs. vårlökar och penséer, sommarblommor, höstljung och prydnadskål.
Avtalsstart September 2022, första leverans april 2023 till och med leverans av höstljung i oktober 2024. Med möjlighet till förlängning 2år (2+2år).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03117000 Växter för särskilda ändamål, 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar, 03451000 Växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen