540425-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Marknadsundersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundundersökningstjänster
Referensnummer: 2020-00962.2.3.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79310000 Marknadsundersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kvantitativa undersökningstjänster i syfte att kunna mäta kundnöjdhet på servicekontoren och kundnöjdhet på myndigheter till vilka Statens servicecenter levererar administrativa tjänster. Tjänsterna ska omfatta projektledning och utförande och innebär att leverantören ska kunna åta sig heltäckande undersökningsuppdrag från start till mål med:
Förarbeten (t.ex. inläsning av material, val eller framtagande av metod),
Formulär och frågekonstruktion (på flertalet språk),
Urvalsförfarande,
Genomförande av datainsamling,
Analys, rapport och presentation av uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79310000 Marknadsundersökningar, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska bland annat ansvara för att samla in olika typer av undersökningsdata med hänvisning till kundernas behov och digitala mognad, t ex via e-post eller digitala enkäter men det kan även vara aktuellt med personliga möten/intervjuer på plats på servicekontoren. Digitala enkäter ska vara utformade efter de olika kundgruppernas behov. Leverantören ska även kunna ansvara för och genomföra avancerade statistiska dataanalyser av insamlad data, samt kunna presentera och förklara analysen av data. Leverantören ska även kunna beskriva och utveckla metoden, samtidigt som det är viktigt att analyserna går att jämföra över tid. För att säkerställa att urvalet av kunder inte påverkas bör urvalet göras av leverantören eller slumpmässigt. Exempel på uppdrag som den aktuella tjänsten kan innebära är, kundnöjdhetsundersökningar, attityd- och kännedomsundersökningar etc.