Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Ventilationsarbeten inkl. OVK
Referensnummer: 19/173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45331210 Installation av ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för ventilationsarbeten inkl. OVK i Beställarens fastighetsbestånd. Avtal kommer att tecknas med tre (3) entreprenörer om förutsättningar finns. Avrop sker enligt rangordningsprincipen vilket innebär att entreprenör som erhållit lägst pris tillfrågas först och om denne inte kan ställs frågan till nr.2 i rangordningen osv.
Vid arbeten överstigande en (1) MSEK kan beställaren välja att genomföra separat upphandling för specifika projekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen