540523-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
(Ny) Partnering - Ombyggnad av reningsverket i Nora, ev. även i Lindesberg
Referensnummer: SBB2018-923
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innebär köp av konsult/entreprenadtjänster omfattande ombyggnad av Nora reningsverk. Som option kan uppdraget eventuellt även omfatta ombyggnad av Lindesbergs reningsverk.
Uppdraget ska genomföras i samarbetsformen partnering, i vilken beställare och konsult/entreprenör löser uppgiften (ombyggnationen/-erna) i ett öppet samarbete.
Totalkostnaden för hela uppdraget (inkl. option) beräknas uppgå till ca 200 miljoner SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232421 Reningsverk, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nora reningsverk innebär i huvudsak byggande av ett nytt reningsverk intill det befintliga med följande
Reningssteg:
— Ny mekanisk rening
— Ny biologisk rening
— Ny kemisk rening
Ny inloppsdel, fällningssteg, försedimentering, aktiv slam, mellansedimentering och efterfällningssteg
Ska byggas samt ny slambehandling och ev. biogasanläggning.
Befintligt centrifug byts ut.
Reningsverket dimensioneras för 9 000 pe.
Lindesberg reningsverk innebär i huvudsak omfattande renovering av befintliga anläggningsdelar,
Bassänger, maskindelar m.m., förutom slamhanteringen som byggs ny.
Processen består av mekanisk-, biologisk och kemisk rening där befintlig inloppsdel med sandfång och
Grovrens byggs om eller till.
Befintliga bassänger för biologisk rening med aktiv slam-del (kontaktbassäng, aktiveringsbassäng och
Mellansedimentering) och kemisk rening (flockning och slutsedimentering) renoveras.
Slamhanteringen byggs ny, med ny centrifug, nytt slamlager och ny rötkammare.
Reningsverket dimensioneras för 15 000 pe.