540555-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UUS och drift för PRIO
Referensnummer: 2020-O001912
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
PRIO är en plattform och ett system för hantering av investeringar, som består av PRIO Online, som är webbaserad – där alla medarbetare inom Region Skåne hanterar äskanden – och PRIO Desktop, som är Filemakerbaserat – där äskanden bereds, beslutas och budgeteras, projektsamordnas under genomförande och följs upp. Därutöver finns även Filemakerbaserade modulerna PRIO Plan, för hantering av utrustningsbehov i större strategiska projekt, och PRIO Lokal, för hantering av lokalbehov och lokalförsörjning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen