Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av pendelbåtstrafik linje 80
Referensnummer: TN 2018-0731
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landsting, trafiknämnden, org.nr. 232100-0016, genomför upphandling av pendelbåttrafik för linje 80. Linjen består av fyra olika sektioner, med skiftande turtäthet, och trafikstart 1.1.2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60610000 Färjetransport, 60650000 Uthyrning av utrustning för sjötransport med besättning, 60651200 Uthyrning av farkoster med besättning för sjöfart på inre vattenvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen