540665-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tvätt, disk och rengöringsmedel – Maskindiskmedel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelMaskindiskmedel
BeskrivningEskilstuna kommun, härefter köparen, genomför upphandling av maskindiskmedel, tork- och sköljmedel, granuler och rengöringsmedel särskilt avsedda för användning i storköksmaskiner och storkök samt rengörings- och kringutrustning till kommunens diskmaskiner för storkök. Uppdraget omfattar även att leverantören: Genom kostnadsfri utlåning tillhandahåller doseringsutrustning till köparens verksamheter samt utför service och reparation av doseringsutrustningen. Med "service och reparation" av doseringsutrustningen avses installation, återkommande servicekontroll och reparation av doseringssystemet. Den utlånade doseringsutrustningen ska vara kompatibel med leverantörens offererade sortiment. Är behjälplig med att föreslå lämplig diskmaskinstyp vid nyanskaffning av diskmaskiner. Alla objekt är belägna inom Eskilstuna kommun. Upphandlingen avser ett ramavtal. Köparen har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör under förutsättning att så många lämpliga anbud inkommer.
Intern identifierareUE 24.237
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
Ytterligare klassificering (cpv): 39831210 Maskindiskmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000