54068-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöteknik byggnad.
Referensnummer: UH-2015-386
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter upphandlar ramavtal vilket omfattar att som konsult utföra miljöinventeringar, arbeta fram åtgärdsförslag samt utföra uppdrag såsom fuktprojektering och utföra kontroller avseende fukt i pågående produktion/byggnation när behov uppkommer i den löpande verksamheten hos respektive avropande myndighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen