Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledningssystem
Referensnummer: UH-2017-346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter bjuder tillsammans med Norrköpings kommun och Norrköping Vatten och Avfall AB in till att lämna anbud i upphandling av ett kontrakt med en leverantör för leverans av ett projektledningssystem med tillhörande tjänster, enligt beskrivet i upphandlingsdokumenten.
Norrköpings kommun växer och aktiviteten inom samhällsbyggnadsområdet är hög. Som en del ska ett gemensamt it-stöd för samhällsbyggnadsprocessen införas, ett projektledningssystem som förväntas skapa förutsättningar för ökad styrning av både gemensamma och verksamhetsspecifika projekt och uppdrag inom processen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen