Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för TA-plan, Grävtillstånd, Markupplåtelse och LTF
Referensnummer: SPN 2023/0371
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte och mål
Målet med upphandlingen är att anskaffa ett (1) samlat systemstöd som hanterar de fyra processerna TA plan, grävtillstånd, markupplåtelse och LTF. Systemstödet ska ha en hög grad av användbarhet för både sökande, entreprenörer och handläggare.
Norrköpings kommun har för avsikt att upphandla ett längre avtal som ger handläggarna verktyg som säkerställer en effektiv hantering där alla delprocesser automatiseras i
möjligaste mån.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlas som molntjänst (SaaS)