54073-2019 - PlaneringSverige-Jönköping: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Krösatågstrafiken
Referensnummer: RJL 2019-318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63711000 Kringtjänster för järnvägstransporter, 50222000 Reparation och underhåll av vagnpark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Krösatågstrafiken i Jönköpings, Hallands, Kalmar, Kronobergs, Blekinge och Skåne län. Upphandlingen avser tågtrafik, dagligt underhåll och ombordtjänster. Uppdraget ska utföras med fordon av modell X11, X14 och Itino. Underhåll som förutsätter besök på verkstad kan komma att ingå i upphandlingen. För närvarande trafikerar Krösatågstrafiken följande sträckor: Nässjö - Eksjö, Nässjö - Vetlanda, Nässjö/Jönköping - Värnamo - Halmstad, Värnamo - Växjö, Jönköping - Alvesta - Växjö, Nässjö – Tranås, Hässleholm - Växjö, Kalmar - Emmaboda - Karlskrona.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)