Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminal- och skyddsglasögon
Referensnummer: RS/230463
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Terminalglasögon som hjälpmedel för personalen i arbetet vid bildskärm eller skyddsglasögon för personal inom verksamheter där skydd behövs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Terminal- och skyddsglasögon Arvika kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33734000 Glasögon, 33734100 Bågar och skalmar till glasögon, 33734200 Glasögonglas, 33735100 Skyddsglasögon, 33735200 Bågar och skalmar till skyddsglasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Regionen har behov av synundersökning samt glasögon för personalen inom Region Värmlands geografiska område.
Regionen ska erbjuda sina anställa möjligheten att kunna införskaffa terminalglasögon i närheten av den anställdes arbetsplats.
Regionen har därför valt att dela upp upphandlingen i olika delar (orter) och leverantör kan därmed välja vilka delar (orter) som är intressanta att lämna anbud på.
Total inköpsvolym under 2022 var 1 200 000 SEK.
Terminal- och skyddsglasögon Forshaga kommun
Del nr: 2
Terminal- och skyddsglasögon Munkfors kommun
Del nr: 3
Terminal- och skyddsglasögon Årjängs kommun
Del nr: 4
Terminal- och skyddsglasögon Kils kommun
Del nr: 5
Terminal- och skyddsglasögon Filipstads kommun
Del nr: 6
Terminal- och skyddsglasögon Kristinehamns kommun
Del nr: 7
Terminal- och skyddsglasögon Eda kommun
Del nr: 8
Terminal- och skyddsglasögon Hagfors kommun
Del nr: 9
Terminal- och skyddsglasögon Torsby kommun
Del nr: 10
Terminal- och skyddsglasögon Säffle kommun
Del nr: 11
Terminal- och skyddsglasögon Sunne kommun
Del nr: 12
Terminal- och skyddsglasögon Hammarö kommun
Del nr: 13
Terminal- och skyddsglasögon Grums kommun
Del nr: 14
Terminal- och skyddsglasögon Storfors kommun
Del nr: 15
Terminal- och skyddsglasögon Karlstads kommun - Centrala Karlstad
Del nr: 16
Terminal- och skyddsglasögon Karlstads kommun - Bergvik handelscentrum
Del nr: 17