540818-2019 - ResultatSverige-Borlänge: Eldistributions- och reglerutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal El- optomateriel
Referensnummer: ABEL 2019/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Borlänge Energi genomför denna samordnade upphandling tillsammans med 5 st. upphandlande enheter inom DalaNätgruppen.
Upphandlingen avser leverans av eldistributions- och optomateriel, transformatorer, gatubelysningsmaterial och logistiktjänster till DalaNätgruppen för uppskattningsvis totalt ca 40 - 60 miljoner SEK/år.
För eldistributionsmaterial så ingår ej nätstationer och transformatorer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31600000 Elektrisk utrustning, 31681410 Elmateriel, 32562000 Optiska fiberkablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Borlänge Energi genomför denna samordnade upphandling tillsammans med 5 st upphandlande enheter inom DalaNätgruppen.