540932-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Dialysapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialys
Referensnummer: DU-UPP18-0102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Dialysapparater inklusive förbrukningsmaterial till Västerås och Köpings lasarett.
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser en gemensam funktionsupphandling för Region Västmanlands sjukhus i Västerås och Västmanlands sjukhus i Köping och omfattar
— Leverans av fabriksny hemodialysutrustning till Dialysmottagningen inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. -Leverans av fabriksny hemodilaysutrustning för hemhemodialys och intermitent dialys på intensivvårdsavdelningen inklusive portabel vattenrening. - Inbyte av befintlig utrustning och borttransport - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Servicekontrakt efter garantitiden enligt LABU12, matris 3A - Option på dedikerat datasystem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen