540984-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cytostatikarobot (Automation for Chemotherapy Compounding)
Referensnummer: UPPH2018-0125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala University Hospital (UUH) will insource the aseptic compounding of radiopharmaceuticals, chemotherapy and other parenteral medications. For that reason UUH invests in an automation equipment for chemotherapy compounding.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen