Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinenshjälpmedel
Referensnummer: SHN/745/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141621 Inkontinensset
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Inkontinenshjälpmedel till Region Jämtland Härjedalen samt länets alla kommuner för barn och vuxna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 92 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Produktgrupp A1. Engångs inkontinensskydd för Prematur A-I-E återförslutningsbara
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141621 Inkontinensset, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet för upphandlingen är att skapa goda förutsättningar för personer med urininkontinens, urinretention eller avföringsinkontinens att leva ett självständigt liv med hög livskvalitet.
Det upphandlade sortimentet ska säkerställa behovet för att fylla olika patienters behov, individuella förutsättningar och livssituationer.
Upphandlingen ska ligga till grund för att möjliggöra en god vård och omsorg på lika villkor för de berörda patienterna
Produktgrupp A2. Engångs inkontinensskydd för Barn A-I-E återförslutningsbara
Del nr: 2
Produktgrupp A3. Engångs inkontinensskydd för Barn A-I-E byxblöja
Del nr: 3
Produktgrupp A4. Engångs inkontinensskydd för Barn A-I-E byxblöja anpassad till pojke/flicka
Del nr: 4
Grupp A5. Engångs inkontinensskydd för Junior A-I-E Återförslutningsbara
Del nr: 5
Grupp A6. Flergångsskydd inkontinensskydd för barn
Del nr: 6
Grupp B1. Engångsskydd för kvinnor, tejpfixering i underbyxa, droppskydd
Del nr: 7
Grupp B2. Engångsskydd för kvinnor, tejpfixering i underbyxa, droppskydd med vingar
Del nr: 8
Produktgrupp C1. Absorptionsskydd för penis och penis+pung
Del nr: 9
Produktgrupp C2. Absorptionsskydd för penis och penis+pung
Del nr: 10
Produktgrupp D1. Engångsskydd för fixering i byxa utan spärrskikt
Del nr: 11
Produktgrupp D2. Engångsskydd för fixering i byxa för vuxna avföringsinkontinens
Del nr: 12
Produktgrupp D3. Engångsskydd för fixering i byxa för vuxna sanitetsbinda
Del nr: 13
Produktgrupp E1. Kroppsformat inkontinensskydd för fixering med byxa för vuxna, med spärrskikt
Del nr: 14
Produktgrupp F1. Fixeringsbyxa flergångs för vuxna ca 20 tvättar
Del nr: 15
Produktgrupp F2. Fixeringsbyxa flergångs för vuxna ca 50 tvättar
Del nr: 16
Produktgrupp F3. Fixeringsbyxa flergångs för vuxna ca 100 tvättar
Del nr: 17
Produktgrupp G1. Engångs A-I-E skydd för vuxna återförslutningsbar
Del nr: 18
Produktgrupp G2. Engångs A-I-E skydd för vuxna återförslutningsbar
Del nr: 19
Produktgrupp G3. Engångs A-I-E skydd med midjebälte för vuxna
Del nr: 20
Produktgrupp G4. Engångs A-I-E skydd för vuxna byxblöja
Del nr: 21
Produktgrupp G5. Engångs A-I-E skydd för vuxna byxblöja
Del nr: 22
Produktgrupp H1. Hygienunderlägg engångs
Del nr: 23
Produktgrupp H 3. Hygienunderlägg och lakansskydd, flergångs
Del nr: 25
Produktgrupp I 1. Urinuppsamlingspåse benburen
Del nr: 26
Produktgrupp I 2. Urinuppsamlingspåse sängpåse
Del nr: 27
Produktgrupp I 3. Urinuppsamlingspåse provtagning barn
Del nr: 28
Produktgrupp J 1. Tappningskateter med urinpåse
Del nr: 29
Produktgrupp J 2. Tappningskateter med urinpåse
Del nr: 30
Produktgrupp J3. Tappningskateter typ kompakt för kvinnor
Del nr: 31
Produktgrupp J4. Tappningskateter typ kompakt för män
Del nr: 32
Produktgrupp J5. Tappningskateter med flexibel och böjbar/rundad topp hydrofil (torr)
Del nr: 33
Produktgrupp J6. Tappningskateter med flexibel och böjbar rundad topp i/med vätska fickformat
Del nr: 34
Produktgrupp J7. Tappningskateter med flexibel och böjbar rundad topp i/med vätska
Del nr: 35
Produktgrupp J11. Tappningskateter torr
Del nr: 39
Produktgrupp J12. Tappningskateter med justerbart handtag med/i vätska
Del nr: 40
Produktgrupp J13. Instillationskateter
Del nr: 41
Produktgrupp J14. Tappningskateter i vätska
Del nr: 42
Produktgrupp K1. Urindroppsamlare män latexfri
Del nr: 43
Produktgrupp K2. Urindroppsamlare män latexfri
Del nr: 44
Produktgrupp K3. Urindroppsamlare män latexfri
Del nr: 45
Produktgrupp L1. Kvarliggande kateter med bipackad spruta fylld med glycerinlösning
Del nr: 46
Produktgrupp L2. Kvarliggande kateter med latexkärna
Del nr: 47
Produktgrupp M1. Katetertillbehör, gel
Del nr: 48
Produktgrupp M2. Katetertillbehör, gel
Del nr: 49
Produktgrupp M3. Kateterventil
Del nr: 50
Produktgrupp M4. Kateterklämma
Del nr: 51
Produktgrupp M5. Kateterpropp
Del nr: 52
Produktgrupp M6. Kateterfixering
Del nr: 53
Produktgrupp M7. Kateteriseringset
Del nr: 54
Produktgrupp M8. Förfylld glycerinspruta
Del nr: 55
Produktgrupp N1. Fixering till urinpåsehållare - benhållare
Del nr: 56
Produktgrupp N2. Fixering till urinpåsehållare - byxben
Del nr: 57
Produktgrupp N3. Fixering till urinpåsehållare - underben
Del nr: 58
Produktgrupp N4. Fixering till urinuppsamlingspåsar - elastiskt band
Del nr: 59
Produktgrupp N5. Fixering till urinuppsamlingspåsar - sänghållare
Del nr: 60
Produktgrupp O1. Bäcken unisex
Del nr: 61
Produktgrupp O2. Urinuppsamlingspåse med tratt
Del nr: 62
Produktgrupp O3. Urinflaska man
Del nr: 63
Produktgrupp O4. Urinflaska kvinna
Del nr: 64
Produktgrupp O5. Urinmätningskärl
Del nr: 65
Produktgrupp P1. Avföringsstoppande hjälpmedel
Del nr: 66
Produktgrupp P2. Hjälpmedel för att förhindra urinläckage
Del nr: 67
Produktgrupp Q1. Avförings/fekalkateter set
Del nr: 68
Produktgrupp Q2. Tarmsköljningsprodukt engångs set
Del nr: 69
Produktgrupp Q3. Tarmsköljningsprodukt elektronisk/digital med kontrollenhet set
Del nr: 70
Produktgrupp Q4. Tarmsköljningsprodukt manuell med handpump set
Del nr: 71
Produktgrupp Q5. Tarmsköljningsprodukt manuell med handpump set
Del nr: 72
Produktgrupp Q6. Tarmsköljningsprodukt stomiset
Del nr: 73
Produktgrupp R1. Skyddsbyxor vid bad
Del nr: 74
Produktgrupp S1. Nattdräkt
Del nr: 75
Produktgrupp T1. Tvåkammars sköljsystem för urinkateter
Del nr: 76
Produktgrupp T2. Spollösning för urinkateter
Del nr: 77