541122-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Partnering konsult Renovering av Gullmarsborgs simhall och option skola
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPartnering konsult Renovering av Gullmarsborgs simhall och option skola
BeskrivningUpphandling av kontrakt för partneringledare renovering av Gullmarsborgs simhall samt option på avrop för partneringledning av skolprojektet vid Gullmarsområdet. Partneringledaren ska under facilitera samarbetet mellan beställaren, entreprenören och fastighetsavdelningen samt säkerställa en effektiv process. För fler detaljer se förfrågningsunderlaget Gullmarsborgs simhall är en central del av kommunens idrotts- och fritidsverksamhet men har nått sin tekniska livslängd. Anläggningen, som är över 50 år gammal, har genomgått en teknisk statusbedömning som visar på behov av omfattande renoveringar för att säkerställa fortsatt drift. Entreprenaden kommer genomföras som totalentreprenad enligt ABT 06 med samverkansformen partnering, där Fas 0 omfattar upphandling av entreprenör. När entreprenören är på plats startar Fas 1 omgående, där projektering och kalkylering sker i samverkan. Option på entreprenad nybyggnation skola på Gullmarsområdet. Den nya skolan ska utformas enligt moderna pedagogiska krav, där funktioner som hemviststruktur, specialsalar, idrottshall, matsal och bibliotek är centrala. Eftersom skolan byggs på en plats där en befintlig skola är i drift, måste projektet planeras med noggrant utformad etappindelning, säkerhet och logistik. Projektet kräver en ny detaljplan, som ska tas fram och antas innan byggnationen kan starta. Under Fas 0 ska entreprenören involveras redan från start och leda utredningar, konsulthantering och förenkla detaljplansarbetet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112358:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71248000 Projektövervakning och dokumentation
Optioner
Beskrivning av alternativenSe förfrågningsunderlaget