541265-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bergsprängning
Referensnummer: 2023/
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun inbjuder till anbudslämning på upphandling av bergsprängning. Avtalet ska täcka hela behovet och anbud kommer antagas från tre rangordnade leverantör givet att så många kan tilldelas.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45111211 Sprängning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen