541332-2023 - ResultatSverige-Malmö: Evenemang
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalleverantör Malmö Näringslivsgala
Referensnummer: 23/65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79952000 Evenemang
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalleverantör för att arrangera Malmö stads årliga näringslivsgala. Uppdraget avser ett helhetsansvar och innefattar förslag på kreativ utveckling av galans koncept samt projektledning, teknikproduktion, filmproduktion, byråproduktion, biljetthantering, avtalsskrivning med partners samt all tillhörande administration, partnervärvning och partnerhantering, nomineringsprocess, jurygrupper, planering av innehåll samt bokning av artister, talare, konferencierer med mera.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79954000 Festarrangemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Malmö stad genom Näringslivsenheten inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende uppdrag som totalleverantör för arrangemang av Malmö Näringslivsgala.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör i enlighet med de villkor som framgår av detta upphandlingsunderlag. Avtalsvillkor som kommer att ligga till grund för avtalet framgår av avsnitt 6.
Översiktlig beskrivning av uppdrag
Upphandlingen avser uppdrag att som totalleverantör arrangera Malmö stads årliga näringslivsgala. Uppdraget avser ett helhetsansvar för Malmö stads Näringslivsgala och innefattar förslag på kreativ utveckling av galans koncept samt projektledning, teknikproduktion, filmproduktion, byråproduktion, biljetthantering, avtalsskrivning med partners samt all tillhörande administration, partnervärvning och partnerhantering, förslag på översyn av nomineringsprocessen, se över jurygrupperna och dess arbete både vad gäller upplägg, struktur och representation i jurygrupperna, planering av innehåll samt bokning av artister, talare, konferencierer m.m. Uppdraget innefattar också administrativa arbetsuppgifter inklusive kontroll av medverkande företag för Omvärld och Näringslivs räkning.
Galan och kommunikationen kring galan ska kunna, om Uppdragsgivaren så önskar, genomföras i delar eller sin helhet på svenska och/eller engelska.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av handlingar förtecknade under punkt 2.2. Se även särskilt avsnitt fyra (4) avseende krav på upphandlingsföremålet.