Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elastografisystem
Referensnummer: UPPH2018-0384
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
De senaste 10 åren har noninvasiva metoder för att bedöma leverfibros använts i allt större omfattning. Den tidigare standardmetoden för att bedöma fibrosgraden i lever har varit med leverbiopsi. Denna undersökning är invasiv och behäftad med en del biverkningar, framförallt smärta, men även blödning, i enstaka fall med letal utgång. Dess representativitet är vidare osäker då en leverbiopsi endast utgör ca 1:50000 av hela levern.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fibroscan är en noninvasiv metod som med dokumentation i mer än 500 vetenskapliga rapporter under 10 år. Metoden ger mycket säkra och reproducerbara resultat vad gäller att diagnosticera avsaknad av fibros eller förekomst av cirrhos och används nu rutinmässigt vid gastroenterologiska enheter i Sverige. Metoden är lätt att lära sig, lättillgänglig och kan upprepas årligen vid återbesök för att bedöma progress eller regress av fibrosgraden. Sektionen för gastroenterologi och hepatologi på Akademiska sjukhuset har sedan ca 5 år tillgång till en bärbara Fibroscan som har använts på såväl mottagning som avdelning, men av geografiska skäl (avdelningen flyttar) behövs ytterligare en utrustning. Andra noninvsiva metoder att mäta fibrosgrad i lever är MR-elastografi och ultraljudsmetoder baserad på annan metodik, acoustic radiation force impulse imaging (ARFI) och point shear wave elastography (pSWE). Se vidare kompletterande upplysningar.